Co wybrać Disel czy benzyna?

  • środa, 12 grudnia, 2018 9:10 PM
  • 0 Comment
  • 48 Views

Nie raz frapujemy się, gdy nabywamy samochód, czy wybrać silnik benzynowy lub diesla? Jakie tak faktycznie są różnice tych dwóch silników? Co lepiej przyda się nam w sposobnych sytuacjach? No i bodaj najważniejsze: co okaże się tańszym, w wyższym stopniu ekonomicznym rozwiązaniem? Na właśnie te i inne pytania będziemy starali się znaleźć odpowiedź.

Na początku, zastanówmy się co oznacza silnik diesla. Diesel, toteż inaczej silnik wysokoprężny. Wypalanie wynika tam poprzez połączenie paliwa ze sprężonym, gorącym powietrzem. W silniku benzynowym tymczasem dochodzi do spalania za sprawą wyładowania elektrycznego zachodzącego dzięki iskrze podawanej poprzez świece. To ogólna informacja o tych dwóch silnikach. Jednak co okaże się tańsze? Należałoby odnotować, iż aktualnie wartość benzyny oraz diesla różni się wyłącznie o kilka groszy. Sprawia toteż, że zmienia się margines zyskowności diesla. Jeszcze parę lat temu było to ok. 20 tysięcy kilometrów na rok. Teraz to już 30 tysięcy kilometrów. Jest to krawędź, przy której zakup diesla nam się opłaca. Trzeba bowiem pamiętać, iż diesle są o parę tysięcy zł droższe od czterokołowców benzynowych.

Następną ważną sprawą jest kultura jazdy. Biegów, w motorze diesla nie powinno się zmieniać później, aniżeli w pobliżu 2200 obrotów. Narastają wtedy ilości spalanego paliwa. Jednakże jeżeli chodzi o benzynę , pułap ten jest do ok. 4000. Inna kultura pracy sprawia, że benzyną musimy podróżować bardziej „agresywnie”.

Niemniej jednak świat diesla stale idzie do przodu. Co ciekawe, ostatnio do produkcji masowej dobrnęły nawet motory z silnikami diesla. Tak więc świat motocyklowy także rozpoczyna korzystać z tego gatunku motorów.

Ważne jest tymczasem to, iż kupując którekolwiek auto, musimy sprawdzić odpowiednio jego stan techniczny. Pamiętajmy, iż najwięcej pieniędzy nasz automobil absorbuje, gdy jest u mechanika i nie możemy go użyć. Wtedy to zaczynamy korzystać z odrębnych środków transportu poza tym płacąc mechanikowi za reperację naszego auta. Wtenczas np. o wiele bardziej opłaca się skorzystać z wypożyczalni samochodów. Pamiętajmy, że typ silnika, moc i design mają o dużo mniejsze znaczenie aniżeli poziom techniczny wozu. On jest kluczowy.

Inne wpisy na temat motoryzacji:

About the author